Ez az állás már nem elérhető, de ne csüggedj!

Töltsd ki a regisztrációs űrlapot és lehet, hogy még ennél is jobb munkát tudunk ajánlani.

Jászberény
(Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Plant Controller – Jászberény

We are looking for a Plant Controller to join our growing automotive supplier partner in Jászberény.
Szellemi pozíció

Mit kínálunk a munkádért?

  • Competitive benefits package
  • Continuous development and advancement opportunities
  • Modern technology and a clean working environment

Mi lesz a feladatod?

  • Support month-end closing and forecast, review actual performance to forecast and budget, provide insights of the key drivers of performance, and provide variance commentary to product calculations
  • Development of measurements to drive improvements of plant performance
  • Collaborate closely with local and global teams to drive performance including working capital and operational metrics
  • Plant-related CAPEX planning including presentations for approval and reporting to operational team and HQ on timeliness of spend and budget controls
  • Provide financial leadership on standard cost computation and annual cost roll and re-evaluation process
  • Own and lead annual Profit Plan (budget) preparations and presentation to local management and HQ
  • Collaborate closely with functional expert team to maintain internal controls to ensure adherence to company’s financial policies, local GAAP, local statutory/fiscal regulatory reporting to ensure overall compliance

Mit várunk el Tőled?

  • Bachelor’s degree from accredited university in accounting, finance, economics, or business
  • At least 5 years of experience in a manufacturing environment
  • Very good English skills
  • Strong written and presentation skills
  • Detail-orientation with focus on high level of accuracy
  • Ability to manage multiple projects simultaneously
  • Proficiency in Microsoft applications (Excel & PowerPoint)
  • Experience in working with ERP (preferred SAP R3 or SAP 4/H) systems in a manufacturing environment

Előnyt jelent a jelentkezésnél

  • MBA or Masters in Finance or Accounting
  • Strong knowledge with SAP 4/HANA
  • Automotive background

Önéletrajz szükséges a jelentkezéshez?

Igen

Ez az állás már nem elérhető, de ne csüggedj! Töltsd ki a regisztrációs űrlapot és lehet, hogy még ennél is jobb munkát tudunk ajánlani.

A településnél csak betű és szóköz adható meg, szám nem!

Jobtain logó, szlogen nélkül

Nincs még önéletrajzod?

Készítsd el egyszerűen és ultragyorsan saját önéletrajz készítőnkkel!

Hosszú távú
Szakmával

Mi történik a jelentkezésed után?

Ingyenes munka-alkalmassági felmérés

Ellenőrzött munkakörülmények

Új munka ajánlási
garancia

0-24 online és teljes körű személyes támogatás