Hazaköltözés Magyarországra külföldi munkavállalás után
Rengeteg magyar munkavállaló dolgozik külföldön. Vannak, akik valóban csak a munka miatt élnek kint, azonban nem terveznek hosszútávra, még lakást sem bérelnek, hanem a munkáltató által biztosított szállást veszik igénybe és gyakran hazalátogatnak. Vannak, akik teljesen életvitelszerűen 5-10 évre költöznek ki, és vannak olyanok, akik végleg új hazát választanak.
Az első két csoport tagjai visszatérnek a magyar munkaerőpiacra, azonban érdemes alaposan átgondolni és megtervezni a hazatérést, hogy a lehető legkevesebb zökkenővel alakíthassák ki újra az itteni életüket és álljanak munkába Magyarországon.
Tájékozódj a lehetőségekről!
Aki a hazatérést fontolgatja, először mindenképpen mérje fel az itthoni lehetőségeket, a munkaerőpiac helyzetét. Vizsgálja meg egy kis utánajárással, mennyire találhatja meg saját karriercéljait itthon.
Amennyiben van végzettsége, akár magyar akár külföldi, az hogyan kamatoztatható a magyar piacon. A külföldi szakmai tapasztalat is nagyon sok munkakörben előny, ahogy az idegennyelv ismerete is, melyet már fizikai munkakörökben is egyre inkább elvárnak.
A magyar állásportálokon, a közösségi média felületeken, de akár munkaerő közvetítő cégen keresztül is már külföldről érdemes elkezdeni az álláskeresést. A közszférán belüli állás pályázati kiírások egy külön honlapon, a Közszolgálati Állásportálon érhetőek el.
Egyes hiányszakmákban garantált az azonnali elhelyezkedés a külföldről hazatérő magyar munkavállalóknak. Ilyen hiányszakma például kékgalléros munkakörök közül a targoncás, a villanyszerelő, műszerész, gépbeállító vagy a hegesztő. Alapvetően a gyártási szektorban szinte mindenhol munkaerőhiány van, de hiányszakma a vendéglátóipar területén szinte minden munkakör.
Állásbörzék és szervezetek
Hazatérést követően vagy egy-egy hazalátogatás alkalmával érdemes kilátogatni az állásbörzékre is, ahol személyesen kapcsolatba lehet lépni a munkáltatókkal. A legnépszerűbb állásbörzék a Műegyetemi és a HVG állásbörze.
Természetesen lehetőség van a hazai munkaügyi központokhoz is fordulni, melyeket új néven Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) egységként találhatnak meg a munkakeresők. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat állami szervezet, melynek egységei a kormányhivatalok és járási hivatalok keretében működnek. Álláskeresőként a magyarországi lakóhely vagy tartózkodási hely szerinti illetékes hivatalt kell megkeresni.
Sok külföldről hazatérő magyar munkavállaló dönt úgy, hogy itthon a kint összegyűjtött pénzből vállalkozást alapít vagy mielőtt munkába állna, tanfolyamokat végez vagy felsőoktatásban tanul tovább. Személyes karrier tanácsadás, pályaválasztás, továbbtanulás, vállalkozás indítás esetén is kérhetnek tanácsot az NFSZ-től a külföldről hazatérő munkavállalók.
Azok a külföldről hazatérő munkavállalók, akik szeretnének Magyarországon munkába állni, igénybe vehetik az Európai Foglalkoztatási Szolgálat (EURES) szolgáltatásait. Díjmentes tanácsadást vehetnek igénybe és számos információhoz ingyenesen juthatnak hozzá például a hazai munkaerőpiaci helyzettel kapcsolatban, de az adminisztratív teendőkről is kapnak tájékoztatást. Az EURES hazai hálózata segít az elhelyezkedésben is, valamint az elérhető anyagi támogatások között is útba igazítja a külföldről hazatérő munkavállalót. Kiemelt eseménye a szervezetnek az Európai Online Állásbörze.
Álláskeresési támogatás külföldről hazatérő munkavállalóknak
Amennyiben az álláskereső munkakeresési járadékot szeretne igénybe venni, és igazolni tudja más tagállambeli munka és biztosítási jogviszonyát, úgy beszámítják azt a munkaviszonyt a járadék megállapításakor.
Ehhez nagyon fontos, hogy még külföldön, amint megszűnik a munkaviszony, kérje az adott tagállam foglalkoztatási szervétől az úgynevezett U1-es nyomtatványt. Ezt csatolni kell a munkakeresési járadék iránt benyújtott kérelemhez. A folyósítás hossza maximum 90 nap lehet.
Virtuális Munkaerőpiac Portál – VMP
A munkaügyi szervezet ingyenes álláskeresési szolgáltatása a Virtuális Munkaerőpiac Portál (VMP) álláskeresési weboldal. Többek között abban különbözik a többi álláskeresési portáltól, hogy a feltöltött állásajánlatokat és önéletrajzokat ellenőrzik a munkaügyi szervezet szakemberei.
A rendszer továbbá automatikusan felajánlja a munkaadóknak az állásajánlatuknak megelelő önéletrajzokat, a munkakeresőknek pedig lehetővé teszi, hogy az önéletrajzuknak megfelelő hirdetéseket lássák a találati listában. A rendszer megbízható, a belépéshez szükséges regisztráció nagyon részletes adatokat kér. Munkaadóknál például adószámot és foglalkoztatói azonosítót, míg álláskeresők esetében például TAJ számot, a munkaügyi szervezet által generált IR azonosítót.